Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları

0
1391

Ülkeleri sadece başkentleri ile gezmek sana da biraz eksik geliyorsa, gezdiğin yeri keşfetmek özel ilgi alanınsa, kalabalık ve metropol turistik yerlerden ziyade küçük kasabalara ilgi duyuyorsan, ulaşımı kolay, güzelliği ile ünlü, Avrupa’nın kasabalarına bir göz atmanı tavsiye ediyoruz.

1

Hallstat, Avusturya

Avusturya denilince, Viyana‘dan daha çok akla gelen Hallstat, masal kitapların fırlamış kadar güzel! Hallstatter Gölü kıyısında yer alan, dağların eteklerine kurulu kasaba, Unesco dünya mirası listesinde koruma altında tutuluyor. Salzburg’dan otobüs ile, Viyana’dan tren yolculuğu ile ulaşabileceğin kasabaya yolculuk, muhteşem manzaralar sunuyor. Avusturya gezinde, 1 fazladan gün ayırman, Hallstat güzelliğini görmen için yeterli olacaktır.

2

Brugge, Belçika

Brüksel‘den sonra gezmeden olmaz denilen Brugge kasabası, Orta Çağ mimarisi, müzeleri ve ibadethaneleri ile Avrupa’da bulunan kasabalar arasında güzelliği ile meşhur. Sanki bir zaman yolculuğuna çıkmış hissi uyandıran Brugge kasabasına, Brüksel üzerinden kolayca ulaşabilirsin.

3

Colmar, Fransa

Fransa‘nın Alsace bölgesinde kurulan Colmar kasabası, 9-10. yüzyılda kurulması bakımından tarihi binalar ile çevrili. Fransızların ‘Gizli Cennet‘ dediği kasaba, rengarenk evleri ile birçok başkentten daha güzel!

4

Gdansk, Polonya

Baltık kıyısında yer alan Gdansk kasabası, kaplıca merkezleri, çeşitli kültürlere ait tarihi binaları ile Avrupa‘nın en güzel liman kentlerinden. Senelerce Almanya’ya mı yoksa Polonya’ya mı ait olduğu tartışılan şehir, temizliği ve ucuzluğu ile aslında gezginlerin diyarı!

5

Bologna, İtalya

İtalya‘nın her nedense, gereken ilgiyi görmeyen Bologna kasabası, mimarisindeki kızıl tuğlalar nedeniyle ‘Kızıl Şehir‘ anlamına geliyor. Orta Çağ mimarisi ile çevrelenmiş şehir ayrıca gastronomik açıdan dünyanın en iyisi olarak gösteriliyor. Floransa‘dan veya Roma‘dan kolayca ulaşabileceğin Bologna, İtalya ziyaretin sırasında kesinlikle görmen gereken yerlerden.

6

Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag‘a 170 kilometrelik mesafede bulunan Cesky Krumlov kasabası, Unesco dünya mirası listesinden bulunan kasabalardan. ‘Çarpık Çayır‘ anlamına gelen Cesky Krumlov, çok sayıda müzesi, şehrin manzarasını sunan kalesi, şık kafeleri ve düzenli sokakları ile Prag‘dan sonra zaman ayırman gereken yerlerden.

7

Cochem, Almanya

Mosele Nehri‘nin güzelliğine güzellik kattığı kasaba Cochem kasabasına, Frankfurt veya Köln‘de bulunan havaalanlarından 2 saatlik tren yolculuğu ile ulaşabilirsin. Şarap üretimi ile ünlü olan kasaba, yılın çeşitli aylarında düzenlenen festivaller ile dünyanın dört yanından gezginleri ağırlıyor.

8

La Gruyere, İsviçre

Dünyaca ünlü Gravyer peynirine adını veren kasaba La Gruyere, İsviçre‘nin en güzel köyü olarak gösteriliyor. Çevresinde güzelliği ile meşhur 5 köyü daha barındıran Gruyere‘de, Gravyer peyniri üretim yerlerini, çikolata fabrikasını görmeden ve ülkenin ünü yemeği Fondü‘yü tatmadan dönmemelisin!

9

Geithoorn, Hollanda

Amsterdam‘dan kolaylıkla ulaşabileceğin kasaba Geithoorn, araçların girmesinin yasak olduğu sokakları, kanalların kıyısında yer alan evleri ve sessizliği ile Hollanda ziyaretin sırasında kesinlikle ziyaret etmen gereke yerlerden.

10

Pucisca, Hırvatistan

Adını ülkenin en ünlü ve çok değerli bir taşı olan Pucisca taşından alan kasaba denizi ve plajları ile ünlü. Halihazırda deniz turizmi ile ünlü olan Hırvatistan‘da, nispeten daha sakin olan ve güzelliği ile göz kamaştıran bu kasabayı mutlaka ziyaret etmelisin.

11

Albarracin, İspanya

İspanya gezisi söz konusu olduğunda, başlı başına bir rota olan Albarracin, özellikle tarihi Orta Çağ mimarisi barındıran şehirleri seven gezginler için biçilmiş kaftan! Neredeyse iki kişinin zor sığdığı dar sokakları, tarihi ve devasa surları, her sokakta buluna merdivenleri ile geçmişe götüren Albarracin kasabası, sahip olduğu Guadalaviar Nehri ile en güzel kasabalardan.

12

Flam, Norveç

Fiyortlar ülkesi Norveç‘in, en derin fiyordu olan Sognefjord‘un kıyısında yer alan Flam Köyü, genelde balıkçıların yaşadığı, ortasından nehrin geçtiği, şelaleleri ve ormanları ile tam bir doğa harikası. Düz toprak anlamına gelen Flam, az nüfusu, huzuru ve doğası ile kesinlikle başkente iyi bir alternatif.

13

Sintra, Portekiz

Başkent Lizbon‘a sadece yarım saatlik mesafede olan Sintra kasabası, Endülüs döneminden kalan tarihi yapıları, yemyeşil doğası ile Unesco dünya mirası listesine girmeyi başarmış bir kasaba. Özellikle, Pena Sarayı ile adını duyuran kasaba, birçok yapısı ile göz kamaştırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here